Aasta betoonehitis on Ihaste sild

15. märtsil 2016 kuulutas Eesti Betooniühing Tallinna Kultuurikatlas välja konkursi „Aasta betoonehitis 2015” võitjad.

Aasta betoonehitis 2015 – Ihaste sild Tartus.

Konkursi peaauhind – Ehituse ja Tarkvara Inseneribüroo OÜ (Juhan Idnurm ja Siim Idnurm).

– Tellija auhind – Tartu Linnavalitsus;
– Ehitustööde auhind – AS TREF;
– Betoonitööde auhind – AS K-Most;
– Betooni auhind – AS Rudus;
– Raketiste auhind – Doka Eesti OÜ.

Ihaste sild Uue tehnoloogia, kvaliteetsete insenerilahenduste, looduskaitselisi kaalutlusi arvestava ning meeldiva välislahendusega silla rajamise eest.
 Ihaste sild_2 Žürii kommentaar: „Eriliseks teeb silla see, et ta asub nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt kõvera peal, pakkudes sellega korraliku väljakutse nii projekteerijale kui ka ehitajale. Betoonarhitektuuri kõverused ja kumerused kogu silla ulatuses koos vaateplatvormide ja trepiga demonstreerivad ehedalt betooni kui struktuurmaterjali eeliseid.”
 Ihaste sild_3 Žürii esimees Aadu Kana: „Varasemalt ei ole Baltikumis sellises mahus konsoolse valuna rajatisi ehitatud. Selle tehnoloogia kasutus võimaldas efektiivset ja ökonoomset teostust silla peaava ehitusel üle Emajõe, rääkimata ehituskoormuse mõju  vähendamisest keskkonnale ja mõlemal pool silda asuvatele Natura looduskaitsealadele.”

 

Eriauhind betooniinnovatsiooni eest – KODA, Kodasema OÜ.

 KODA Suurepärane näide ühiskondlikust algatusest, mis õigete inimeste (spetsialistide) kokku sattudes võib mägesid liigutada.
 KODA_3
 KODA_2 Žürii kommentaar: „Koda avaldas muljet, kui väike, aga tubli katse lihtsustada eramuehitust ning leida uusi, kaasaegseid ja laialdaselt kätte saadavaid lahendusi eluasemeprobleemidele. Koda näitab, et betoonehitis ei pea tingimata olema suuremahuline ja staatiline, betooni saab koos teiste materjalidega edukalt kasutada ka selliste väikeehitiste puhul.”

 

Eriauhind tellijale: Anders Anderson – Eramu Tabasalus, Harku vallas, Harjumaal.

eramu Tabasalus Pühendumuse, eesmärgipärasuse ja otsustusjulguse eest betooniga tegelemisel.
 eramu Tabasalus_2
 eramu Tabasalus_3 Žürii esimees Aadu Kana: „See on maja, mis erinevatest külgedest vaadates absoluutselt erineva mulje jätab. Kui tänava poolt on see kui kindlus, kastell, keskaegne kaitserajatis, siis õue poolt avarate klaaspindadega kodu. Erakordselt hästi õnnestunud kompleksne betoonivalu. Betoon on õnnestunult  eksponeeritud nii eksterjööris kui interjööris.”

 

Tänavusele konkursile laekus 14 tööd. Konkursile sai esitada 2015. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2015” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust – Mihkel Tüür, Eesti Betooniühingust – Johannes Pello, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Andres Saar, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja”, Liivi Tamm ajakirjast „EhitusEST”, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni”.

Eesti Betooniühing on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 52 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit on ehitusmaterjalide tootmise ja müügiga tegelevate ettevõtjate ühendus, kuhu kuulub 61 ettevõtet.

Lisainformatsioon:

Aadu Kana, konkursi „Aasta Betoonehitis 2015” žürii esimees,
Eesti Betooniühingu auliige
Tel: 50 49 477

Peeter Kokk, Eesti Betooniühingu tegevdirektor,
Tel: 51 87 198; 648 1918; e-post: betoon@betoon.org

Enno Rebane, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor
Tel: 51 82 662; 648 1918; e-post: eetl@eetl.ee

www.betoon.org

www.eetl.ee